logiczny model komputera, system dwójkowy
1. John von Neumann, właściwie János Lajos Neumann – węgiersko-amerykański uczony pochodzenia żydowskiego; matematyk, informatyk, fizyk i inżynier chemik. Stworzył maszynę von Neumanna (von Neumann machine) — pomysł konstrukcji komputera opracowany i wdroŜony przez Johna von Neumanna w roku 1945. Jego istotą było utrzymywanie w pamięci komputera zarówno programu, jak i danych, które są przechowywane w kodzie dwójkowym, a ich przetwarzanie odbywa się w arytmometrze.
2. Procesor jest układem odpowiedzialnym za przetwarzanie procesów obsługiwanych przez komputer.
Procesory są identyfikowane według dwóch podstawowych parametrów: szybkości i typu magistrali. Szybkość procesora jest dość łatwym do zrozumienia parametrem. Jest ona wyrażana w megahercach (MHz) lub gigahercach (GHz).
Obecnie, większość procesorów ma dwa wątki przypadające na jeden rdzeń. Im więcej wątków, tym de facto szybszy nasz procesor. Najprościej opisać to prostym przykładem. Nasz komputer otrzymuje zadanie – dany wątek dostarcza więc do rdzenia dane, a ten następnie wykonuje na nich obliczenia.
3.System liczbowy jest to zbór reguł jednolitego zapisu i nazewnictwa liczb.Systemy liczbowe dzielą się na pozycyjne i addytywne. Do najczęściej stosowanych pozycyjnych systemów liczbowych należą: system dziesiętny (dziesiątkowy), system dwójkowy (binarny) i system szesnastkowy (heksadecymalny).
4. Cyfra 1 podobnie jak w systemie dziesiętnym ma wartość zależną od swojej pozycji – na końcu oznacza 1, na drugiej pozycji od końca 2, na trzeciej 4, na czwartej 8 itd. aby obliczyć wartość liczby zapisanej dwójkowo, wystarczy zsumować potęgi dwójki odpowiadające cyfrom 1 w zapisie.
5. Zasada zmiany liczby zapisanej w systemie dziesiętnym na system dwójkowy opiera się na reprezentowaniu tej liczby za pomocą cyfr dwójkowych (0 i 1) z wykorzystaniem pozycji w liczbie. Aby przekształcić liczbę dziesiętną na liczbę dwójkową, można zastosować poniższy algorytm:
-Podziel liczbę dziesiętną przez 2. -Zapisz resztę z dzielenia jako pierwszą cyfrę od prawej w zapisie dwójkowym. -Podziel wynik kroku 1 przez 2 i ponownie zapisz resztę jako kolejną cyfrę od prawej w zapisie dwójkowym. -Kontynuuj dzielenie przez 2 i zapisywanie reszt jako kolejnych cyfr, aż osiągniesz wynik dzielenia równy 0